Top Stories

Ve čtvrtek 19. října 2017 zahájilo ve Varnsdorfu aktuální sezónu koncertního cyklu "Hudební setkání" vystoupení Jana Páleníčka a Jitky Čechové.

Ve čtvrtek 12. října 2017 v rámci mezinárodního hudebního festivalu Mandava Jazz 2017 zavítal do varnsdorfského Městského divadla Laco Deczi s doprovodným uskupením Celula New York.

V sobotu 7. října 2017 byl v České Lípě ke slyšení další koncert mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, v Biberově kapli v areálu Vlastivědného muzea a galerie v klášteře obutých augustiniánů zahráli Jiří Bárta (violoncello) a Terezie Fialová (klavír).

Zarputilý tajemný lovec se vydá na lov lišky. Temně ryšavé lišky se tak podivuhodně podobají kamenům, že je to až k neuvěření. Když u nich lehají v zimě, od kamení je nerozeznáte. Liška umírá zákeřnou rukou lovce. Lovec umírá "v náruči" mrtvé lišky, uvězněn ledovým příkrovem. A mezi tím vším "pobíhá" Abba, dívka s Downovým syndromem a děsivou hrůznou minulostí.

Po nebývale příznivých říjnových ozvěnách babího léta ve dnech předchozích bylo dnes v našem oudolíčku nad Labem mlhavo, pošmourno, lezavo a mrholivo. Pracovně to taky nebyl příliš vydařený den. A vlastně se mi ani nechtělo jít, protože nejsem příznivcem tzv. nového cirkusu (ano, jsem schopen to sledovat třeba na Letní Letné v odpovídajícím prostředí šapitó, v divadelních prostorách to však moc nepobírám). Zkrátka - všechno mluvilo v neprospěch BRATŘÍ V TRICKU.

Ústecké divadlo Činoherní studio, jak budova, tak veškeré dění v něm, je jedním z důležitých bodů, na kterém staví produkce divadelního festivalu Kult, takže i letos se stal činoherák, jeho bar i jeho nejbližší okolí, místem, kde narazíte na nejvíce představení, nejvíc hostů a kde také zaslechnete nejvíce debat o tom, co se vlastně na Kultu děje.

Letos se tu hodně diskutovalo i o představení, se kterým činoherák samotný do letošní sezony vstoupil a které si tu odbylo svou premiéru.

Často jsem si při čtení Sedmé funkce jazyka, druhého románu autora známé prózy HHhH, říkal, jak by mi prospělo, kdybych se kolem roku 1980 líp učil a kdybych více sledoval dění ve Francii. Ale pak mi došlo, že tou dobou nebyl zrovna u nás informací z této země nadbytek. A tak jsem prostě Sedmou funkci jazyka četl (nelze přestat!) a po ruce měl Wikipedii a jiné slovníky (kniha samotná je vybavena základním informačním glosářem, který připravila její překladatelka Michala Marková), abych se v ději a reáliích lépe zorientoval. Nakonec to klaplo, a ačkoli jsem možná (vlastně zcela jistě) nedocenil všechny špílce, které Laurent Binet svým čtenářům připravil, jsem momentálně nadšeným fandou Sedmé (i předchozích šesti) funkcí jazyka!

Anotace na tuto knihu mimo jiné praví, že se jedná o první komplexní monografii věnovanou české hrůzostrašné literatuře. Na téměř pěti stech stránkách mapuje její autor vývoj tohoto žánru v širším kontextu dějin české literatury 19. a 20. století i jeho balancování na pomezí populární a umělecky náročné tvorby.
A právě to zmíněné balancování je to, co považuji na této knize (bez ohledu na její opravdu obrovskou šíři a kvalitu informací uvedených do patřičného kontextu) za nejzajímavější, na to, co tu udržuje jakési napětí a vytváří zajímavé přesahy.

Dvojjazyčná německo-lužickosrbská kniha nazvaná Pět století (Fünf Jahrhunderte – Pjeć lětstotkow, editor Jan Malink, vydalo nakladatelství Domowina Budyšín v roce 2017, 186 stran) přináší dosud nejúplnější informaci o náboženské reformaci v srbské Lužici. Její editor, současný superintendant neboli hlavní duchovní správce více než asi třiceti tisíc lužickosrbských evangelíků, Jan Malink ji sestavil z devatenácti příspěvků, z nichž tři napsal sám.

Od pátku 6. října 2017 je v Městském divadle ve Varnsdorfu k vidění nová výstava, Rozcuchanými vzpomínkami se tu prezentuje skupina děčínských fotografů.

ZA výtvarnym uměním v Ústí nad Labem.

FRANTIŠEK SKÁLA (1956 ) Valdštejnská jízdárna, Praha

"Všemi dostupnými prostředky
se sám sobě pokouším navodit stav úžasu
a zprostředkovat ho druhým

Jedna ruka surovec - druhá ruka citlivec

Apoštol zmaru - lovec mizejících kvalit

Vyvolávám tváře z transkulturního zásvětí

Pohybuji se po riskantní hranici vážného a nevážného

Potápím se ke dnu přiváben hlasem mořské okurky
a na hladinu vynáším perlu "

(F.S. 2017 )

První projekce filmu Víta Klusáka Svět podle Daliborka má za sebou první festivalové projekce, vysoké hodnocení v databázi filmů a myslím, že stále i problémy s dofinancováním, což, předpokládám, dobře dopadne.

Dlouhé jsou zimní večery… Fotil jsem doma kytku asi hodinu a půl pořád dokola. Zdálo se, že je jí to jedno, ale když se ty záběry scukly do několika vteřin, ukázalo se, že holka je přece jenom trochu modelka J

Do kin dorazil sólový opus dalšího komiksového hrdiny, na scénu nastoupil Dr. Stephen Strange v podání Benedicta Cumberbatche.