Divadlo
Typography

Po třinácti letech se vrací na jeviště libereckého divadla F. X. Šaldy opera Giacoma Pucciniho Bohéma. Najdeme tu všechno, z čeho se postupně stalo skoro klišé: lásku, chudobu, utrpení, smrt ... úplně všechno, co ale znovu a znovu funguje, když je to správně uchopeno a interpretováno. To se v Liberci povedlo.

Puccini psal Bohému na motivy románu Ze života pařížské bohémy Louise-Henryho Murgera a sám považoval toto dílo za jaksi svůj manifest, stejně jako manifest kumštýřů celého světa a jak se ukazuje, i všech následujících věků. Jak píše Anna Hostomská v knize Opera (1955): Byl zachvácen přímo vášnivou touhou psát pro Bohému hudbu, psal ji současně se vznikem libreta, mnohé části, například Mussetin valčík, dokonce dříve a verše vznikaly teprve dodatečně.  A pokračujuje: Opera měla velký a v různých městech stále se stupňující úspěch.

O interpretech, které můžeme v Liberci vidět, se v tiskové zprávě píše: V titulní úloze básníka Rudolfa se představí mezinárodně známý tenorista Paolo Lardizzone, pěvec typického italského témbru i naturelu. S Lardizzonem alternuje brněnský Ondřej Koplík, mladý pěvec širokého repertoárového záběru, v Liberci známý z několika inscenací. 

Skvělé hudebně - dramatické výkony můžeme očekávat u představitelek hlavních ženských rolí. Ústřední úlohu dívky Mimi ztvární Lucie Kašpárková, sopranistka, která je v současnosti sólistkou Státního divadla v Košicích, překvapuje dramatickou šíří repertoáru i bohatou koncertní činností. V minulosti se již představila v Liberci jako Kateřina z Redernu, v současnosti zde ztvárňuje Jenůfu v Janáčkově Její pastorkyni. 

Vynikajícím mladým talentem je též Jolana Slavíková, čerstvá absolventka zpěvu na Hochschulle für Musik ve Frankfurtu n. M., v Bohémě zpívá roli koketné Musette.
V postavě skladatele Schaunarda, se u nás poprvé představí Jiří Rajniš ml., barytonista, člen prestižní drážďanské Semperoper. Stejnou postavu ztvární v příštím roce právě na této drážďanské scéně, což je v operním světě považováno za opravdu mimořádný úspěch.
Významnou posilou libereckého operního souboru je slovenský barytonista, absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, Csaba Kotlár, od roku 2016 kmenový člen souboru, který slibuje pozoruhodný umělecký vývoj. V Bohémě ztvárňuje roli malíře Marcela.
Současné nastudování Bohémy je dílem osvědčeného libereckého inscenačního tandemu dirigenta Martina Doubravského, dále režisérky a dramaturgyně opery Lindy Keprtové.

My (sebekriticky, protože nejsme hudebně vzděláni) můžeme konstatovat, že všechno ladí a hraje tak, jak patrně má, a že inscenace je silná ve svém aranžmá a že některé režijní a scénografické nápady jsou skvostné. Ten hlavní spočívá v trvalé přítomnosti druhého plánu, kdy se v rámci celého představení odehrávají další děje v obraze, který je vlastně trvale přítomen a dodává činům hlavních hrdinů další a jiný kontext, což ovšem, na druhou stranu, vyžaduje od diváků opravdu zvýšenou pozornost. Anebo je to třeba nabídka k návštěvě představení Bohémy, což vlastně není špatný nápad, jak diváky motivovat, aby přišli ještě jednou)

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

ee Snapseed

videa_z_výběžku

vandej

k_fix_cz

pojdte se kouknout)